Vapování, vaping – kouření elektronických cigaret. Od slova Vape – pára.

Hit – označení nárazu do krku nebo do plic při potažení. Stejně jako u klasické cigarety. Čím větší je obsah nikotinu v liquidu, tím větší je Hit.

MTL – potahování jako u klasických cigaret, napřed pusa potom plíce.

DL – Direct Lung – přímé potahování do plic. Cílem není maximální tvorba páry, ale spíše vychutnání chuti.

CCH – CloudChasing – vapování s maximální tvorbou páry (tzv. mraky). Potahuje se nadechováním přímo do plic.

Podrobněji popsané pojmy  MTL, DL a CCH

MTLDLCCH
MTL jsou počáteční písmena hesla „mouth to lung“, což je do češtiny překládáno jako „pusa-plíce“. Pro tento styl kouření se také používá termín „šlukování“. V praxi to vypadá tak, že páru nasajeme nejdříve do úst a poté vdechneme. Je to metoda, kterou člověk používá také při kouření tabákových cigaret. Proto také MTL stylem nejčastěji nahrazujeme klasické kouření. V naprosté většině případů e-kuřáci, praktikující tento styl potahování, používají náplně obsahující nikotin. Osobně mám vypozorováno, že mezi MTL uživateli nalezneme nejvíc fajnšmekrů a ochutnávačů liquidů a příchutí. Je to proto, že MTL potahování je velice často soustředěno na chuť. Tím se dostávám k tomu, že tento typ e-kouření není zaměřen na tvorbu velkého množství páry a je proto tedy vhodný k používání např. v restauracích (samozřejmě tam, kde majitel vapování povoluje nebo alespoň toleruje). Vedle nepřeberného množství začátečnických setů jsou typickým příkladem zařízení, vhodných na MTL, atomizéry Aspire Nautilus x a jeho novější verze Nautilus 2, které jsou mezi uživateli el-cigaret velice oblíbené.
DL je zkratka anglického „direct lung“, které se používá pro styl potahování „přímo do plic“, což znamená, že pára nemá „mezipřistání“ v puse jako v předchozím případě, ale skrze atomizér se v podstatě nadechujeme. Díky zpravidla vyšším výkonům baterií DL stylem dosáhneme většího množství páry než u šlukování, ale tento styl je určen zejména pro ty, které vedle obstojných obláčků zajímá také chuť liquidu. Jelikož přímo do plic současně s párou vdechujeme i nikotin, doporučuje se pro tento typ potahování snížení jeho koncentrace. To znamená, že si budete kupovat nebo míchat e-liquidy s nižším podílem této složky. Atomizérů vhodných k tomuto typu potahování jsou spousty, pro příklad namátkově uvedu Ijoy Limitless Sub Ohm nebo Wotofo Serpent Sub 22.
CCH je poslední zkratkou z této trojice a znamená „cloud-chasing“, což je označení, které se do češtiny nijak nepřekládá. Stejně jako u DL stylu, potahujeme zde přímo do plic. Ale jak název napovídá, v tomto případě se jedná zejména o tvorbu velkého množství páry. Takže pokud Vás fascinují mraky, větší mraky a největší mraky, budete pravděpodobně inklinovat právě k tomuto způsobu potahování. Musíme si uvědomit, že takovýto typ potahů neprovozujeme za účelem ukojení potřeby nikotinu v těle a tuto složku bychom zde hledali zbytečně. Stejně tak kvalitní podání chuti tady nalezneme jen stěží. Mohlo by se zdát, že je to styl, který není určený pro začátečníky, ale v některých případech je tomu přesně naopak. S tímto typem potahování se setkáváme u mladších generací, kde k vapingu přistupují jako k jistému druhu zábavy. Do této kategorie patří takové kontroverzní kousky jako je Eleaf iJust 2 nebo S anebo podobný a novější Smok StickV8.

eGo – označení e-cigaret tužkového tvaru

Grip – zdroj napájení s vestavěnou nebo vyměnitelnou baterií. Má obvykle vysokou kapacitu a výkon. Bývá vybaven pokročilou elektronikou a displejem, lze na něm nastavovat výkon, napětí, a spoustu dalších věcí. Takřka nutnost pro provozování Cloudchassingu.

Baterie – zdroj proudu. Může to být součást e-cigarety nebo samostatný článek, který se do e-cigarety nebo Gripu vkládá.
U zařízení, kde lze baterii měnit, stačí po vybití baterii vyměnit a hned lze pokračovat v kouření. Bateri lze nabíjet přímo v zařízení nebo v samostatné nabíječce. Zařízení s vestavěnou baterií je nutné po vybití dobít. Nejčstěji se k tomu používá zdroj kabelem s konektorem MicroUSB. Pokud skončí životnost baterie, u vestavěné je to i konec celého zařízení , u vyměnitelné se pouze zakoupí nová baterie.

Baterie eGo – baterie s eGo závitem, na kterou se přímo šroubuje Clearomizer

Baterie 18650 – nejčastěji používaná vyměnitelná baterie pro e-cigarety a gripy. (Stejná, jako v elektromobilech 🙂 )

Baterie 26650 – větší baterie pro gripy s vyšším výkonem a rozměrem.

E-liquid – náplň do e-cigarety. Skládá se ze dvou hlavních složek PG a VG, nikotinu a příchutě.

Báze – náplň do e-cigarety – stejná jako e-liquid, ale bez příchutě. Lze ji samostatně kouřit. Příchuť se do ní přidává, stejně tak se přidává nikotin. Smícháním v určitém poměru lze dosáhnout množství nikotinu a příchuti, jako u klasických liquidů, ale za mnohem nižší cenu.

Příchuť – pouze příchuť do báze. Nelze ji samostatně kouřit. Prodává se obrovské množství chutí.

PG – Propylenglykol – řidší složka, nese chuť, je šetrná k žhavicím hlavám

VG – Vegetable Glycerol – hustší složka, je nasládlá a stará se především o větší tvorbu páry.

Poměr PG/VG – udává výslednou sílu chuti a množství páry:

50PG/50VG – tento vyvážený poměr je vhodný pro klasické vapování pusa-plíce (MTL) – bežná tvorba páry
30PG/70VG – tento poměr s vyšším obsahem VG je vhodný pro přímé potahování do plic (DL) – větší tvorba páry
20PG/80VG – tento poměr s vysokým obsahem VG je vhodný pro Cloudchasing (CCH)- maximální tvorba páry.

Nikotin – návyková látka, stejná jako v klasické cigaretě, je obsažená v liquidu. Množství se udává v miligramech na 1mililitr liquidu.

Atomizer – někdy též Žhavící hlava – část,ve které se odpařuje liquid. Skládá se z drátu namotaného do spirálky a vaty, popřípadě knotu, kovové trubičky nebo keramiky.

Žhavicí hlavy – označení pro Atomizery – hlavy, které se vyměňují v Clearomizerech.

RBA – ReBuildableAtomizer – označení pro žhavicí hlavu, kde můžete vyměnit vatu i spirálku.

RTA – RebuildableTankAtomizer – Clearomizer s žhavicí hlavou, kde si musíte vyrobit vlastní spirálku.

RDA – RebuildableDrippingAtomizer – kapací atomizér, do kterého si musíte vyrobit vlastní spirálku. Nemá nádržku na liquid. Používá se na ochutnávání nebo na tvorbu mraků (CLoudchasing)

Kanthal – odporový drát, ze kterého jsou spirálky v atomizeru. Používá se v režimu nastavování výkonu.

SS – Stainless Steel –  odporový drát z nerezu, ze kterého jsou spirálky v atomizeru, Používá se v režimu nastavování výkonu nebo v režimu TC.

Ni a Ti – odporový drát z niklu nebo titanu, ze kterého jsou spirálky v atomizeru. Používá se pouze v režimu TC.

Knot – nosič liquidu ke spirálce, v současné době je na ústupu. Knotové Clearomizery se ale vyznačují dobrým přenosem chuti a nízkou spotřebou.

Vata – nosič liquidu ke spirálce. Používá se čistá přírodní vata. Lze zakoupi samostatně.

Clearomizer, Cartomizer – nádržka na e-liquid, ve které je atomizer.

Drip Tip – náustek. Nejčastější bývá vyměnitelný typ 510.

Závit 510 – nejpoužívanější závit – takřka vše, co koupíte je tímto závitem vybaveno.

TC – Temperature Control – kontrola teploty na spirálce ve žhavicí hlavě. Zabraňuje připálení vaty, nespálí se ani suchá vata nenasáklá liquidem. Funkční s odporovými spirálkami z nerezu – SS, niklu – Ni nebo titanu Ti.

TCR – nastavení citlivosti na změnu odporu v režimu TC. Zvýšením se citlivost sníží, snížením se citlivost zvýší.

V – jednotka napětí – Volt

W – jednotka výkonu – Watt

A – jednotka proudu – Ampér

mAh – označuje kapacitu baterie.

ohm – označuje odpor atomizéru.

VV – variable voltage – nastavování napětí ve Voltech. Již se nepoužívá.

VW – variable wattage – nastavování výkonu ve Wattech.

Bypass – přemostění elektroniky e-cigarety nebo gripu a napájení žhavicí hlavy přímo z baterie, nijak neupravené.