Průmysl elektronických cigaret je na vzestupu, a s touto expandací se rozšiřuje i dostupné portfolio elektronických cigaret, které jsou dostupné pro konečné spotřebitele. Existují desítky výrobců a možná i tisíce různých e-cigaret, z nichž každá má své jedinečné vlastnosti. A jak vybrat takovou správnou elektronickou cigaretu, aby mi sloužila dobře? V těchto článcích, jsme si pro Vás připravily několik hlavních faktorů, které byste měli vzít v úvahu při výběru elektronické cigarety. Samozřejmě né každý faktor, je rozhodující, všeobecně se dá říci, že design a kapacita baterie, jsou ony dva faktory, které není radno podcenit.

Je nemožné přesně doporučit, jakou elektronickou cigaretu zvolit, aniž byste nejprve zhodnotili své kuřácké návyky a osobní preference. Elektronické cigarety můžeme rozdělit na tři hlavní kategorie, které jsou navrženy pro různé typy uživatelů. Abyste byli schopni správně určit, který typ elektronické cigarety je pro Vás ten pravý, je třeba se zeptat na několik důležitých otázek:

Jak často kouříte? Tato otázka Vám pomůže zjistit, jak velkou kapacitou baterie by měla elektronická cigareta disponovat. Samozřejmě čím větší počet cigaret denně, tím i větší kapacitu baterie elektronické cigarety.

Jaké typy cigaret preferujete? Dáváte-li přednost silnějším cigaretám s plnou chutí, budete pravděpodobně potřebovat větší výkon k uspokojení chutě. Pokud jste kuřák lehkých cigaret, výkon nehraje tak velkou roli.

Prvním a nejdůležitějším faktorem při výběru elektronické cigarety je design. Nejen, že zahrnuje celkový vzhled a dojem, ale také velikost a funkčnost e-cigarety. Elektronické cigarety můžeme řadit do tří hlavních skupin:

Mini e-cigarety – Tyto elektronické cigarety se vyznačují zejména svým vzhledem a rozměry. Právě rozměry jsou skoro vždy totožné s rozměry klasických cigaret. Můžeme se setkat se vzhledem, který skutečně napodobuje klasické cigarety nebo se vzhledem, který je elegantnější a modernější. Samozřejmě s velikostí je spojena i kapacita baterie, která bývá od 90 do 280mAh.

Elektronické cigarety – Tyto modely jsou nejoblíbenější a nejrozšířenější. Jsou větší než mini e-cigarety a samozřejmě mají i větší kapacitu baterie, a to od 650mAh do 1600mAh. Právě kapacita baterie bývá nejdůležitějším faktorem při výběru, proto jsou tyto typy oblíbenější.

Mody/Gripy – Tyto systémy jsou spíše určeny pro zkušenější vapery, ale i pro nováčka není žádný problém dané systémy využít naplno. Obvykle je kapacita baterie obrovská, a to od 2000mAh do 3400mAh, což je plně dostačující i pro ty nejnáročnější uživatele. Tyto systémy také disponují velkým rozsahem změny napětí a výkonu.


Než si vyberete e-cigaretu, je nutné zvážit, zda je pro Vás důležité pohodlí nebo výkon. Mini e-cigareta je sice malá a stylová, ale na druhou stranu má omezenou kapacitu baterie, kterou je zapotřebí v průběhu dne nabíjet. Proto je mini e-cigareta vhodná zejména pro příležitostné nebo lehké kuřáky, kteří nevyžadují vyšší výkon a výdrž baterie. Gripy jsou naopak vhodné pro zkušené uživatele, kteří plně využijí všechny výhody těchto systémů. Elektronické cigarety jsou vhodným kompromisem mezi mini e-cigaretami a gripy. Poskytují dostatek kapacity a výkonu.

Kapacita baterie pro mnoho uživatelů není rozhodujícím faktorem a tito uživatelé raději volí na základě designu. Proto dají přednost spíše elegantním mini e-cigaretám oproti klasickým elektronickým cigaretám či gripům. Navíc mini e-cigarety v současné době již nabízejí i svá dobíjecí pouzdra, kde je zabudovaná záložní baterie. Např. Elektronická cigareta Joyetech eRoll, která disponuje baterií 90mAh a dobíjecím pouzdrem s kapacitou 1000mAh.

Kapacita baterie elektronické cigarety je jedním z dalších faktorů při nákupu elektronických cigaret. Tento faktor by měl v některých případech zaujímat první místo, jelikož ovlivňuje životnost baterie na jedno nabití, což je často ten nejdůležitější faktor při výběru.

Životnost si můžeme rozdělit podle tří hlavních typů uživatelů.

Příležitostní kuřáci – Kuřáci, kteří si zapálí jen občas, většinou při nějaké příležitosti. Těmto kuřákům můžeme doporučit spíše mini e-cigarety, které disponují kapacitou baterie od 90mAh do 280mAh a jsou pro ně tedy vhodné, jelikož není nutná veliká kapacita baterie. S tím jsou spojeny i rozměry, které u mini e-cigarety bývají totožné s klasickou cigaretou, což je velké plus. Avšak můžeme doporučit i klasické elektronické cigarety s kapacitou do 1000mAh, které kuřák nebude muset často nabíjet a vydrží nabité i několik dní.

Střední kuřáci – Kategorie, která může zahrnovat kuřáky, kteří kouří pravidelněji oproti příležitostným kuřákům, cca. 5-17 cigaret denně. K této kategorii lze přiřadit jak mini e-cigarety, tak i klasické elektronické cigarety. V uvedené kategorii záleží spíše na žádaném vzhledu elektronické cigarety. Baterie o kapacitě 1000mAh je pro střední kuřáky dostačující a vydrží přibližně 600-800 potáhnutí, záleží ovšem na kondici a stavu baterie.

Silnější kuřáci – Do této kategorie bychom mohli řadit kuřáky, kteří denně vykouří 17 a více cigaret. Pro takovýto počet cigaret denně doporučujeme spíše elektronické cigarety s vysokou kapacitou baterie, a to minimálně 1000mAh. Ideální pro tyto kuřáky budou gripy, které disponují kapacitou až 3400mAh a hravě zvládnou uspokojit potřebu silnějšího kuřáka.

Je mnoho faktorů, které přímo ovlivňují kvalitu produktu. První a také nejzákladnější věc, kterou byste měli zvážit, je značka a její pověst. Dalším faktorem je jistě i prodejce a dodavatel, jelikož v dnešní době již existují přesné kopie či klony jednotlivých elektronických cigaret. U nás naleznete pouze originály, žádné imitace či napodobeniny. Jen tím, že prodáváme pouze originální výrobky těch nejlepších výrobců, můžeme zajistit Vaši maximální bezpečnost a radost z elektronického kouření.

Dalšími faktory kvality jsou určitě design a použité materiály. Celkový design elektronické cigarety je jedním z nejdůležitějších faktorů při rozhodování, proto na tuto skutečnost klaďte velký důraz. Základní design elektronických cigaret bychom mohli členit do tří hlavních kategorií – více o těchto kategoriích zde. V dnešní době se již používá pouze nerezová ocel a sklo, případně pyrex. Ovšem s použitými materiály je zapotřebí brát v úvahu i těsnost celého systému, aby nám například z některé části clearomizeru či cartridge neunikal e-liquid. Abychom byli takovýchto problémů ušetřeni, je důležité kupovat jen originální výrobky.

Pořizovací cena je sice důležitým faktorem, ale měla by být brána jako poslední věc při výběru elektronické cigarety. Ceny základních sad elektronických cigaret se liší, tato cena se odvíjí od příslušenství, které základní sada nabízí, a samozřejmě i od kvality, výkonu a výdrže.

Jako důležitější než počáteční náklady byste měli brát v úvahu dlouhodobé náklady na provoz elektronické cigarety. Ve srovnání s tradičními cigaretami mohou být úspory značné. Mohou být však ještě větší například díky vyměnitelným atomzerům(žhavícím spirálkám) či plnícím systémům.